SMOK W FILMIE
Smoki od dawien dawna były natchnieniem zarówno muzyków, artystów lub jak w przypadku tegoż działu, reżyserów.  Nie można jednoznacznie stwierdzić, która legenda o tych majestatycznych stworzeniach była pierwsza, jest to z resztą mniej ważne. Należy pamiętać, że zawsze można odnaleść choćby ziarenko prawdy w całości. W ukazaniu tegoż ziarenka prawdy zajęli się reżyserzy umieszczając je w filmach. Chciałabym przedstawić poniżej kilka filmów w których smoki odgrywały główną rolę bądź były tylko wątkiem pobocznym lub obecny był w filmie sam motyw smoka.

 

DRAGON HEART  I


Reżyseria:
Rob Cohen
Występują: Dennis Quaid, David Thewlis, Pete Postlethwaite, Dina Mayer, Julie Christie, Sean Connery jako Draco
Produkcja: 1996
Dźwięk: Dolby Digital 5.1: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański Dolby Digital 2.0: polski lektor, czeski
Czas trwania: 96 min.
Dystrybucja: Universal Pictures


Opis: Przed wiekami, gdy po niebie majestatycznie szybowały zionące ogniem smoki, żył nieustraszony rycerz, który nie wahał się stanąć twarzą w twarz z najstraszniejszym potworem, jakiego kiedykolwiek widziano na ziemi...

Król Freyne rządził tak okrutnie, że udręczeni poddani podnieśli bunt. Król zginął, a jego syn, dorastający Emon został śmiertelnie ranny. Chcąc ratować chłopca, matka zaprowadziła go do smoka, by ofiarował mu połowę swego serca. Emon ocalił życie, ale nie spełnił oczekiwań swego ludu. Rycerz Bowen, który bezskutecznie wpajał młodemu władcy zasady rycerskiego kodeksu, przysięga zemstę wszystkim smokom. Mija 12 lat krwawych rządów. Nieustraszony Bowen pokonał już prawie wszystkie smoki. Pozostał tylko Draco - stwór sympatyczny, mądry i dowcipny. Co z tego, skoro to właśnie on ofiarował swoje serce okrutnikowi...

Moja opinia: Film ten jest godny polecenia, każdemu smoczemu fanowi. Nie można oczekiwać po nim oczywiście niewiadomo jakich efektów specjalnych, poza tym film wprost urzeka swoją prostotą i całą fabułą. Przyznam nawet, że gdy po raz pierwszy obejrzałam ten film w wieku 12 lat poleciały mi łezki. Mam niejako sentyment do tego filmu. Warto nawet co jakiś czas do niego wrócić. Równie gorąco polecam oczywiście drugą cześć tegoż filmu.

 DragonHeart_003.jpgost4.jpgost1.jpgost5.jpgost2.jpgdragon6.jpgWŁADCY OGNIA

Reżyseria: Rob Bowman
Scenariusz: Matt Greenberg, Gregg Chabot, Kevin Peterka
Obsada:
                Matthew McConaughey
                Christian Bale
                Izabella Scorupco
                Gerard Butler

Gatunek:
fantastyczno-naukowy
Kraj: USA
Rok produkcji: 2002
Czas trwania:102 min

Opis: Niedaleka przyszłość. Londyn. Dwunastoletni Quinn odwiedza swoją matkę w pracy na budowie stacji metra. Gdy schodzi do podziemi, przypadkowo znajduje uśpionego od tysięcy lat smoka. Jeden nieostrożny ruch budzi potwora do życia.

20 lat później. Świat przypomina pustynię. Rasa ludzka została zdziesiątkowana, a władzę na ziemią objęły smoki. Quinn mieszka wraz z garstką ludzi w kamiennej twierdzy. Udaje im się przetrwać przede wszystkim dzięki przestrzeganiu surowych zasad. Mają nadzieje, że przeżyją smoki, które zaczną już niedługo umierać z głodu. Kilku mężczyzn się buntuje, chcą się najeść, nawet za cenę bycia pożartym przez potwora. Wtedy przed twierdzą pojawia się dzielny Amerykanin, Denton Van Zan, który jako jedyny na ziemi wie, jak walczyć ze smokami. Razem z grupą zdecydowanych na wszystko wojowników, którzy nazywają się Archaniołami postanawia pokonać potwory raz na zawsze. Quinn nie wierzy Van Zanowi i chce, aby odszedł. Jednak z czasem przekonuje się, że walka jest jedynym wyjściem.

Moja opinia: Film Władcy Ognia jest jednym z tych filmów, w których ukazuje się smoka z tej drapieżnej, przerażającej i złej strony. Jako smocza fanka powinnam być zadowolona z filmu, i nie mam zbyt wielu zarzutów, które mogłabym wymienić. Jednak wolałabym, aby smocza brać, nie była przyczyną zagłady ludzkości. Poza tym wydaje mi się, że na samym starcie oczekiwałam od filmiku zbyt dużo, dlatego też po jego obejrzeniu czułam pewien niedosyt. Ogólnie filmik Ok. Jest on na pewno "lekturką" obowiązkową, wśród tych, którzy zwą siebie smoczymi fanami.

wladcyognia.jpgWLADCAOGNIA.jpgwladcaognia2.jpg


PIERŚCIEŃ NIBELUNGÓW

Reżyseria: Uli Edel
Scenariusz: Diane Duane, Uli Edel, Peter Morwood
Obsada:
                Benno Furmann
                Kristanna Loken
                Alicia Witt
                Julian Sands
                Samuel West
                Max von Sydow

Gatunek:
Średniowieczny germański epos bohaterski.
Kraj: Niemcy / RPA
Rok produkcji: 2004
Czas trwania:132 min
Inne tytuły:
                Curse Of The Ring
                Klątwa pierścienia (Pierścień Nibelungów)
                The Kingdom Of The Ring
                The Ring of the Nibelungs


Opis: Niemcy w czasach wędrówek ludów sprzed niemal 2 tysięcy lat. Ziemie podzielone są na małe państwa. Na jednym z królewskich dworów dochodzi do zdrady. Dwaj książęta podstępnie zabijają prawowitego króla Xantena.

Jego syn, młody książę Siegfried (Benno Furmann), musi uciekać, by zachować życie. Znajduje schronienie u starego kowala Eyvinda (Max von Sydow), który uczy go swojego fachu. Chłopak prowadzi spokojne życie nieświadomy faktu, że pochodzi z królewskiego rodu. Gdy dorasta nieoczekiwanie spotyka na swojej drodze piękną królową Islandii - wojowniczkę Brunnhildę (Kristanna Loken), ale uczucie, które między nimi rozkwita długo pozostaje niespełnione. Bogowie mają w stosunku do młodzieńca swoje plany i ofiarowują mu miecz wykuty z magicznej stali. Dzięki niemu Siegfried zabija smoka Fafnira i staje się popularny wśród Burgundczyków. W nagrodę otrzymuje ogromny skarb, należący niegdyś do mitycznego króla karłów - Nibelunga, na którym ciąży przekleństwo. Siegfried lekceważy je. Skarb jest obiektem pożądania Hagena (Julian Sands), doradcy króla Burgundii - Gunthera (Samuel West). Hagen podstępnie miesza szyki przeznaczenia i za pomocą białej magii rozkochuje Siegfrieda w córce króla - księżniczce Kriemhildzie (Alicia Witt). Miłość ta nie może dobrze się skończyć, gdyż nad posiadaczem skarbu ciąży klątwa Nibelungów.

Moja opinia: Filmik miałam przyjemność obejrzeć jakiś czas temu i jestem pod ogromnym wrażeniem. Szkoda, że smok był w tym filmie jedynie jednym z motywów łączących się na całość fabuły. Oczywiście zrobiło mi się niezmiernie smutno, gdy Siegfried zabił smoka Fafnira, cóż taki jego los. Posłużył do wyższych celów. Krew Fafnira dała Siegfriedowi odporność na wszelakie ciosy. Przez nieuwagę tudzież śmieszne zaniedbanie Siegfried posiada jeden słaby punkt, a mianowicie miejsce na plecach, gdzie przyczepił mu się liść, pozostawiając fragment skóry wolny od magicznej krwi Fafnira. Osobiście mogę polecić ten filmik, każdemu kto interesuje się średniowiecznym eposem bohaterskim.

 nibelungsmok27.jpgnibelungsmok22.jpgnibelung4.jpgnibelung3.jpgnibelun2.jpg


WIEDŹMIN


Reżyseria:  Marek Brodzki
Scenariusz:  Marek Brodzki, Lew Rywin
Na podstawie powieści:  Andrzej Sapkowski
Gatunek: Fantasy
Rok produkcji: 2001
Kraj: Polska
Czas trwania: 130 min
Obsada:
               
Michał Żebrowski - Geralt z Rivii, Wiedźmin
                Zbigniew Zamachowski - Jaskier
                Grażyna Wolszczak - Yennefer
                Ewa Wiśniewska - Królowa Calanthe
               
Jerzy Nowak - Vesemir
                Andrzej Chyra - Borch Trzy Kawki
                Karolina Gruszka - Morenn
                Anna Dymna - Nenneke

Opis: Opowieść oparta na motywach opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. "Wiedźmin" to film o bohaterze łączącym cechy romantycznego rycerza, samotnika i samuraja bezwzględnie likwidującego zło. Kim jest Wiedźmin? Przez skomplikowany proces przemian i mutacji został przygotowany do zabijania potworów zagrażających ludziom. Jego przeciwnicy to wilkołaki, strzygi, bazyliszki i inne stwory. Bohater wędruje przez dzikie obszary pogranicza w poszukiwaniu potworów. Zleceń takich jest coraz mniej, coraz mniej jest też prawdziwych Wiedźminów, a ci, którzy pozostali, wciągani są w sprawy ludzi i wykorzystywani w konfliktach między nimi. Wiedźmin Geralt jest świadkiem i uczestnikiem wielu dramatycznych zdarzeń.

W literaturze w większości książek fantasy występują smoki, albo chociaż wzmianka o nich. Andrzej Sapkowski w "Wiedźminie" dzieli smoki na zielone, czarne, czerwone, białe i unikatowe - złote; ziejące parą, ogniem i kwasem. Są to bestie i potwory. Jednak wiedźmin szanuje je i nie poluje na smoki.

Moja opinia: Jak dotąd nie miałam przyjemności obejrzeć Wiedźmina w całości a jedynie fragmentarycznie i powierzchownie. Jednakże mam nadzieję, że niedługo uda mi się nadrobić tą stratę.

wiedzmin.jpg


DRAGON BALL (ドラゴンボール)

Autor: Akira Toriyama
Fabuła:
Akcja rozpoczyna się, gdy młoda dziewczyna imieniem Bulma wyrusza w świat, chcąc zebrać siedem złotych kul smoka, mogących spełnić jedno życzenie. W czasie swojej podróży spotyka Goku — młodego chłopca z ogonem, obdarzonego niezwykłą siłą, oraz posiadającego jedną z kul... Seria (licząca łącznie 505 odcinków) opowiada o życiu Goku i jego przyjaciół, o ich walce z kosmitami, próbującymi zniszczyć Ziemię, o treningu, rywalizacji, dochodzeniu do kolejnych poziomów mocy oraz o wielkiej przygodzie.


Smocze kule w Dragon Ball`u
,Smocze kule
- to główne przedmioty wokół, których toczy się większość akcji. Tłumacząc tytuł tego anime z języka angielskiego daje nam właśnie nazwę smocze kule. Bohaterowie zarówno ci dobrzy jak i ci źli starają się uzbierać siedem smoczych kul, które dają im możliwość spełnienia każdego życzenia, będącego oczywiście w mocy smoka Shen Long`a, który owe życzenia spełniał. Istniały dwa rodzaje kul: Ziemskie Smocze Kule, które stworzone przez Nameczańskiego Boga sprawującego rządy w królestwie niebieskim na Ziemi, spełniały jedno życzenie oraz Nameczańskie Kule spełniające trzy życzenia.

 

Aby smocze kule zadziałały, należało spełnić parę niezwykle ważnych warunków:

  1. Smocze kule rozproszone po całej ziemi należało odszukać i umieścić w jednym miejscu. Jednak zadanie to nie było łatwe do czasu, gdy Bulma wynalazła Super Radar lokalizujący miejsce w którym smocze kule się znajdowały.

  2. Każda kula posiadała odpowiednią ilość gwiazdek, kolejno od 1 - 7. Gdy znalazły się one w jednym miejscu należało bardzo głośno przywołać smoka słowami: "Przybądź Shen Long`u i spełnij moje życzenie". Po wypowiedzeniu owych "magicznych słów" na niebo wstępowały czarne chmury, zrywała się wichura i w towarzystwie grzmotów pojawiał się niesamowicie wielki smok, którego cielsko było całe pokręcone od nasady (czyli smoczych kul z których się wyłaniał) aż po same niebo.

  3. Należało wypowiedzieć jedno życzenie, które było oczywiście w mocy smoka. A wspomnieć należy, iż był on bardzo potężny, dlatego też życzenie takie jak wskrzeszenie jakiejś osoby bądź grypy osób nie sprawiało mu większych trudności. Jednak i tu istniało jedno ograniczenie: warunkiem ożywienia musiał być fakt, iż osoba ta nie umarła z przyczyn naturalnych. Poza tym najlepiej było oczywiście nie wskrzeszać osób złych takich jak Cell (potocznie zwany Komórczakiem) bądź Freeze.

  4. Po wypowiedzeniu życzenia smok odpowiada: "Twoje życzenie zostało spełnione" i znika, niebo zaś wraca do poprzedniego stanu. Natomiast smocze kule rozpraszają się we wszystkich kierunkach świata i zamieniają się w kamienie. Lecz o tym fakcie dowiadujemy się już nieco później, gdy Son Goku jest już na tyle szybki i silny by w locie złapać jedną z nich.

  5. By następne życzenie mogło się spełnić należało odczekać kolejny rok i po raz kolejny odszukać smocze kule.

     


Moja opinia: Być może Dragon Ball nie powinien znaleść się w tym dziale, jednakże miałam nieodpartą pokusę by dodać tu również moje ulubione anime, na którego punkcie mam niezłego fiołka. Obejrzałam wszystkie odcinki po kilka razy oraz wszystkie dostępne filmiki. Ktoś może sobie pomyśleć: "nienormalna", lecz ja nazwałabym siebie prędzej "dragonballową maniaczką ".