MAGIA DRZEW
Podziękowania dla serwisu www.republika.pl/edelvejso/index.html za udostępnienie artykułu.

 

Drzewa oddziałują na człowieka nie tylko poprzez własne piękno lub zawartość sporządzanych z kory czy liści fitoterapeutycznych naparów. Otaczające je silne pole energetyczne wpływa na duszę i na emocje. Pobudzają nas lub uspokajają, martwią lub cieszą, wywołują myśli i uczucia, łagodzą stresy. Dawno temu zauważyli to ludzie tworząc świątynie w lasach i gajach, stawiając ołtarze pod świętymi drzewami, odpoczywając w ich dobroczynnej bliskości. W cieniu gałęzi ustawiano stoły weselne, wierząc że roztaczać będą one opiekę nad nowożeńcami. Na drzewach zawieszano kołyski z niemowlętami, pozwalając by wiatr szumiąc w liściach i kołysząc gałęziami bujał dziecko do snu.

Z rozłożystych konarów lipy czerpał natchnienie poeta Jan Kochanowski. Wpływ drzew doceniał też znany myśliciel, pisarz i miłośnik przyrody Wolfgang Goethe, który chętnie korzystał z inspirującego oddziaływania leśnych olbrzymów. W zależności od rodzaju drzewa, pojawiają się w duszy człowieka różne stany wywołane obecnością charakterystycznej dla rośliny energii. Duszki natury towarzyszące drzewu mogą kontaktować się z nami poprzez wysyłanie nam pewnych skojarzeń, obrazów, myśli. Mogą nas inspirować do pewnych zadań, chętnie wspierają nasz wewnętrzny rozwój.

Zapewne rodzaj energii towarzyszącej danemu gatunkowi harmonizuje z przesłaniem opiekującego się nim ducha natury. Niemniej każdy z nich wzmacnia i wspiera rozwój człowieka i dodaje mu zdrowia. Przez systematyczne zasilanie energią drzew można zwiększyć odporność organizmu, polepszyć samopoczucie, przywrócić optymizm, wpłynąć dodatnio na twórczą aktywność  i pracowitość. Znane są również przypadki, kiedy energetyczny wyłącznie kontakt z drzewem przyczynił się do całkowitego wyzdrowienia z poważnej fizycznej choroby lub znacznego przyspieszenia procesu leczenia prowadzonego metodami tradycyjnymi.

Każdy gatunek posiada inne właściwości i jego oddziaływanie na człowieka jest inne. Podobnie jak wywary, nalewki i syropy sporządzane z różnych drzew oddziaływają na różne schorzenia w naszym ciele, tak i energie rozmaitych gatunków są pomocne w różnych duchowych, psychicznych  i fizycznych problemach. Warto pamiętać, że nie ma roślin złych i szkodliwych. Wiemy przecież doskonale, że z wielu trujących ziół wyrabiane są cenne lekarstwa, a nawet śmiercionośny jad żmii jest poszukiwanym przez farmaceutów surowcem. Wśród drzew również zdarzają się takie, których nie powinniśmy „zjadać” ze względu na zawartość trujących składników. Należą do nich cis i akacja. Trzeba pamiętać, aby po przytulaniu się do nich lub trzymaniu liści czy owoców w dłoniach, starannie umyć ręce.

W tym miejscu pragnę powołać się na podstawowe prawo kosmosu, które twierdzi, że myśl kreuje rzeczywistość. Zatem, jeśli zbliżysz się do drzewa i świadomie z wiarą poprosisz o dodanie ci uzdrawiającej energii, nie ma możliwości, abyś ją stracił. To, że w różnych miejscach, okolicznościach i towarzystwie (także ludzkim) tracimy energię wynika wyłącznie z naszego braku świadomości czym ona jest i co nią kieruje. Energia podąża za myślą. Jeśli intensywnie skupiasz się na tym, że ją pobierasz, to ona płynie do ciebie, choćby z powietrza. Jeśli myślisz o niebieskich migdałach, a obok ciebie ktoś osłabiony po chorobie bardzo jej potrzebuje, może się zdarzyć, że zgodnie z zasadą naczyń połączonych, trochę ci jej podbierze.

Ogólnie rzecz biorąc, pamiętajmy, że drzewa o stożkowatym zakończeniu, jak na przykład świerk, topola czy jarzębina stymulują wyższą aktywność układu nerwowego. Natomiast te, których korony są zwieńczone miękko i owalnie, jak w przypadku sosny, jesionu czy wierzby, uspokajają, sprzyjają refleksji. Kiedy wybierasz swoje drzewo, aby wzmocniło cię swoją energią, kieruj się przede wszystkim własną intuicją. Ona najlepiej podpowie, które drzewo może w danej sytuacji przynieść ci najwięcej pomocy. Podejdź do tej rośliny, która najbardziej ci się podoba, która wyraźnie cię przyciąga do siebie.

Kiedy już wybierzesz swoje drzewo spróbuj się z nim zaprzyjaźnić. Podejdź do niego i przekonaj się, z jakim ciepłem i życzliwością cię powita. Wystarczy, że wyślesz mu serdeczną myśl, a na pewno poczujesz swoim wnętrzem, jak otacza cię swoją ciepłą ożywczą energią. Jest to niepowtarzalne doświadczenie, które doprawdy trudno tak po prostu opisać.

Na początek możesz po prostu przytulić się do drzewa i objąć je rękami. Poczuj jak cudowna uzdrawiająca energia spływa poprzez koronę w dół pnia, dociera do ciebie i wypełnia twoje ciało. Poczuj, jak drzewo hojnie obdarza cię swoją siłą i magiczną mocą. Niech twoje stopy, jak korzenie wrastają w poszycie gruntu, a cała negatywna energia, wszystkie problemy i zdrowotne kłopoty niech spływają w głąb ziemi. Nie zapomnij z życzliwością myśleć o swojej lipie, sośnie czy jabłoni. Nie zapomnij podziękować drzewu za okazaną pomoc.

Inną metodą energetyzującego kontaktu z drzewem jest ustawienie się do drzewa plecami, najlepiej boso, o ile pozwala na to pogoda. Prawą dłoń połóż na splocie słonecznym, natomiast lewą trzymaj z tyłu tak, by wnętrzem dotykała pnia, a grzbiet spoczywał na nerkach. Poproś o przepływ energii, a po 20 minutach zakończ proces podziękowaniem drzewu.

Drzewom, podobnie jak innym roślinom, można robić zabiegi Reiki. Może to być forma podziękowania za otrzymaną pomoc lub też metoda leczenia, jeśli drzewo jest chore albo zaatakowane przez szkodniki. Wystarczy przyłożyć ręce po obu stronach pnia i w tradycyjny sposób przekazywać Reiki. Można też dotykać poszczególnych gałązek lub liści, tak jak dotykamy różnych części ciała człowieka i stopniowo nasycać roślinę uzdrawiającą energią. Jest to skuteczne zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z rośliną młodą, niewielką, której pień jest w całości schowany pod gałązkami. Nie warto wówczas koniecznie szukać pnia, aby samym rdzeniem drzewka przekazywać energię. Jeśli drzewko jest malutkie, zabieg Reiki przypomina ten, który robimy doniczkowemu kwiatkowi.

( fragmenty wybrane z książki B. Andrzejewskiej "Magia Drzew")