RUNY

 

Pismo runiczne i jego pochodzenie

     Runy (ze staroskandynawskiego run - "tajemnica"),
Dawne pismo północnoeuropejskie, którym posługiwały się plemiona germańskie i skandynawskie.Według mitologii nordyckiej, runy stworzył bóg Ondyn w siedzibie bogów nordyckich - Asgardzie.Najstarszy alfabet runiczny - tzw. runy starsze pochodzące z III w. - składał się z 24 znaków. Pierwsze 6 w brzmieniu fonetycznym utworzyły jego nazwę: "futhark".Około VIII w. pismo to zastąpiono nowym alfabetem (tzw. runy młodsze), składającym się z 16 znaków i znanym w 2 wariantach: szwedzko-norweskim, używanym w Szwecji i Norwegii do końca X w., oraz duńskim, używanym początkowo tylko w Danii, później zaś (od końca X w.) rozpowszechnionym w całej Skandynawii. W XI w. pojawiła się w Danii odmiana pisma runicznego zawierająca więcej znaczeń dzięki wprowadzeniu kropek.Pismo runiczne służyło głównie do zapisywania tekstów poetyckich związanych z inkantacjami i rytualnym śpiewem, ponadto runy pełniły rolę wróżbiarską i magiczną, co potwierdza m.in. skandynawski epos Edda (spisany w XIII w.).Pochodzeniem i znaczeniem runów zajmuje się równolegle kilka dziedzin nauki. Odczytane częściowo, miały też kilka odmian tajemnych, do dziś nie rozszyfrowanych.

Sposoby wróżenia z run: (Podziękowania dla serwisu Alassei http://alassea.w.interia.pl)
JEDNA RUNA  
Wymieszaj runy w woreczku. Następnie zadaj pytanie i koncentrując się na nim wylosuj jedną runę. Trzeba uważać aby przy wyciąganiu rumy jej nie odwrócić, gdyż odwrócona runa ma inne znaczenie.
UKŁAD TRZECH RUN:

Wylosuj trzy kamienie i ułóż je od strony lewej do prawej w kolejności w jakiej je wylosowałeś. Czytane od lewej do prawej, runy oznaczają:

1.      Ty teraz
2.      Wyzwanie stojące przed tobą
3.      Najlepsze wyjście

 KRZYŻ RUNICZNY:  Wylosuj sześć run i ułóż je w następującej kolejności: (patrz liczby na dole)

1.      Reprezentuje ciebie                        6                                                                                                       
2.      oznacza twoją przeszłość              
5
3.      oznacza twoją przyszłość        
2    1    3        
4.      Wyjaśnia podstawy sytuacji          
4
5.      Wyzwanie stojące przed tobą  
6.      Oznacza najlepsze wyjście.


Koło Runiczne - System rozkładania Run

        Ten system rozkładania run najlepiej jest wykonywać na początku nowego roku. Wylosuj dwanaście run i rozłóż je w kole w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Każde pole będzie odpowiadało innemu domowi astrologicznemu. Położenie kamieni zaznaczone cyfrą wyznacza konkretną dziedzinę życia.
 


1   - Ty i twój stan ducha
2   - Pieniądze
3   - Nieoczekiwane nowiny
4   - Dom i twoi rodzice
5   - Dzieci
6   - Praca
7   - Małżonek, partner
8   - Miłość i seks
9   - Podróże
10 - Ambicje i sukcesy
11 - Przyjaźń i pomoc
12 - Przemiana duchowaZnaczenia run
    
     W zamierzchłych czasach runy wyskrobywano na brzozowej korze, kościach lub drewnie. Wyryte na broni miały zapewnić celność strzału, a na kielichach i pucharach - ostrzegać przed trucizną. Ich grawerowanie na domostwach i wszelkiego rodzaju dobrach służyło celom ochronnym.
Wokół tych znaków narosło jednak wiele nieporozumień. Niektórzy są zdania, że w samej istocie run (podobnie jak w przypadku pentagramu oraz innych magicznych symboli) zawiera się moc. Oznaczało to, że już podczas aktu ich rysowania mag uwalnia z więzów nadnaturalne moce. Rzeczywistość dowodzi jednak czegoś innego. Runy stanowią narzędzie magii, a ich potencja spoczywa w użytkowniku.

Na niewielkich kamieniach ryto symbole magicznych runów. Kamienie te przechowywano w woreczku i wróżba polegała na wyciągnięciu z niego kilku kamyków. Z wyrytych znaków odczytywano przyszłość...

Znaki runiczne mają także właściwości lecznicze i profilaktyczne. W skandynawskich i niemieckich domach często można zauważyć wiszące na ścianach ozdobne deseczki z wymalowanymi runami. 
FEHU - Pieniądze; posiadanie; bogactwo; sukces. Czekają cię zmiany na lepsze. Będzie więcej pieniędzy i szczęścia w miłości. Narodzi się coś nowego lub skończysz pewien rozdział życia.

RUNA ODWRÓCONA
: Kłopoty sercowe, rozczarowanie partnerem.

URUZ - Dobra zdrowie i siła; naturalna moc oporu; męskość; silne emocje; zmiany; prawdziwy zapał. Staniesz się odważniejszy i silniejszy. Teraz uda ci się zrealizować każdy plan, jeśli będziesz cierpliwy. Możesz uzdrowić swój związek.

RUNA ODWRÓCONA:
Bezpowrotnie stracisz niepowtarzalną okazję.

THURIZAS - Brama, cierń, próba. Przed tobą wyzwanie rzucone przez los, konieczność podejmowania dość trudnych decyzji uczuciowych. Bądź sprytny, konsekwentny i wytrwały. 

RUNA ODWRÓCONA: Nieudana daleka podróż, nieprzyjemna rozmaowa.

ANZUS - Komunikacja, mądrość twórczego "ja"; dobra rada, sygnały, znaki, usta. Spełni się twoje wielkie marzenie. Dzięki mądrości i dojrzałości zmienisz coś ważnego w życiu. Spróbuj przewidzieć przeszkody. 

  RUNA ODWRÓCONA: Nie słuchaj rad zgorzkniałych i nieszczerych.

RAIDHO - Podróż; zmiana; rytm, porozumienie, koło losu. Doskonały czas na nowe plany, wyjazdy. Wielkie możliwości, korzystne znajomości. Podczas podróży możesz poznać miłość życia.

RUNA ODWRÓCONA: Nieudana podróż, niekorzystne życiowe plany.

KENAZ - Moc; energia; siła twórcza, ciepłe uczucia, inicjatywa, nowe związki. Bądź pomysłowy, zacznij działać. Wykaż się przedsiębiorczością: wiele osiągniesz. Teraz poznasz miłość swego życia.

RUNA ODWRÓCONA: Możesz stracić przyjaciół lub rozstać się z ukochanym.

GEBO - Dar; związek partnerski.

WUNJO - Radość; uciecha; wesołość; sukces. Przed tobą powodzenie w miłości, zdrowie i dobrobyt. Możesz zdobyć uznanie, popularność, wygrać z nieuczciwą konkurencją

RUNA ODWRÓCONA: Coś się nie uda, namęczysz się bez potrzeby.

HAGALAZ -Nieuchronny wpływ losu; opóźnienie; zwłoka; zastrzeżenie; wszystkie siły nie znajdują się pod kontrolą, błyskotliwość, światło. Sam lub z kimś bliskim rozwiążesz poważny problem, zrozumiesz coś, co do tej pory nie dawało ci spokoju. Zaufaj intuicji i mądrym radom.

RUNA ODWRÓCONA: Popełnisz błąd, jeśli źle ocenisz trudną sytuację.

NOAUTHIZ -Cierpliwość; podwójna myśl; porażka; potrzeby; ni dostatek; przejście przez trudne sytuacje życiowe, ograniczenie, przeszkoda. Bądź ostrożna i powściągliwa, planuj każdy krok. Obowiązek powinien być teraz najważniejszy; zmobilizuj się.

RUNA ODWRÓCONA: Improwizacja i niecierpliwość mogą skończyć się niepowodzeniem.

ISA - Przerwa w aktywności; zahamowanie; spokój; ochłodzenie relacji w partnerstwie, przerwanie, grad, zaskoczenie. Los wyzwie cię na pojedynek. Na twoje życie wpłyną wydarzenia niezależne od ciebie. Zajmując się nowymi sprawami, nie zniszcz tego co było.

RUNA ODWRÓCONA: Negatywne zmiany, opóźnienie, konflikty rodzinne.

JERA - Oczekiwanie na żniwa; zbieranie nagród za wysiłek; sprawiedliwość, odrodzenie, zerwanie z przeszłością. Sprzyjające okoliczności pozwolą uporać się ze sprawą męczącą cię od dawna. Uda ci się zakończyć ważny rozdział w życiu.

RUNA ODWRÓCONA: Stare problemy dadzą o sobie znać.

EITHWAZ - Ochrona, zabezpieczenie, obrona.

PERTHRO - Rzeczy ukryte ;sekret; umiejętności tajemne, nadprzyrodzone; nieoczekiwana korzyść i niespodzianka, wtajemniczenie, inicjacja. Przygotuj się na czas wielkiej próby i życiowe eksperymenty. Nie bój się ryzyka i wysiłku. Rusz się do dzieła. Sprostasz zadaniu dzięki nieoczekiwanej pomocy kogoś bliskiego.

RUNA ODWRÓCONA: Uważaj na nieszczerych przyjaciół.

ALGIZ - Szczęśliwe i pomyślne oddziaływanie; instynkt i intuicja; przyjaźń; ochrona, sukces, postęp, rozwój. Możesz osiągnąć naprawdę wiele w każdej dziedzinie. Przed tobą awans, rodzinna harmonia, nowe znajomości. Nie bój się przejąć inicjatywy.

RUNA ODWRÓCONA: Nieporozumienia które jednak okażą się korzystne.

SOWILO - Wielka moc; zwycięstwo; wspaniałe zdrowie i siły witalne.

TIWAZ - Sukces w jakichkolwiek zawodach; skrajna motywacja; wzrost pieniędzy i mocy; męskość; szybki powrót do zdrowia.

BERKANO -Narodziny; rodzina; prawdziwy dom

EHWAZ - Fizyczny ruch, fizyczne zmiany, nowe mieszkanie, stopniowy postęp, pewne posunięcia, podróż.

MANNAZ - Niezależność; rodzaj ludzki-ludzkość.

LAGUZ - Wiedza-obdarzenie intuicją; dobra pamięć; sukcesy w uczeniu się; kobiecość.

INGWAZ - Pomyślny koniec; ulga; potencjalna energia.

DAGAZ -przyrost, wzrost

OTHALA - Posiadanie; władanie; ideały; wyobraźnia; odziedziczone cechy.

ODYN - Los, to, co nieuniknione, niepoznawalne. Runa ta informuje, że sprawa o której chcesz się coś dowiedzieć, nie ma jeszcze rozwiązania albo po prostu nie jest to odpowiedni moment by o nią pytać. Spróbuj powróżyć sobie za kilka dni.