NOC WALPURGII I SABATY
Podziękowania dla serwisu Angesta www.magia.xo.pl za  udostępnienie artykułu:)

NOC WALPURGII

        Innymi wielkimi świętami satanistycznymi są: Noc Walpurgii i Halloween, czyli Wigilia Wszystkich Śwęitych. Święta Walpurgis, Walpurga lub Walburga urodziła się w Sussex w końcu VIII lub początku VIII wieku. Z murów klasztoru żeńskiego w Dorset, gdzie przebywała 27 lat, przeniosła się wraz z kilkoma zakonnicami do Germanii z zamiarem zakładania zakonów. W końcu stała się zwierzchniczką dwóch klasztorów: w Heidenheim i Eichstadt, gdzie po śmierci 25 lutego 779 roku została pochowana. Jej ciało zostało złożone w skalnej jamie, z której wyciekał jakiś rodzaj oleju bitumicznego, znany później jako olej Walpurgi. Uważany był za cudowny środek przeciw chorobom. Pieczara zaś stała się miejscem pielgrzymek. Z czasem wybudowano ponad nią wielki kościół .Dla zachowania jej w pamięci wykorzystywano różne daty, najczęściej jednak 1 maja. Zastąpiono tym samym uprzednio odbywające się w tym dniu pogańskie uroczystości. W ten sposób ukryto kontynuacje najważniejszego święta roku: wielkiego szczytu wiosennego Equinox. Wigilia przed majowa została zapamiętana jako noc, w którą przybywają wszelkie demony, widma, zjawy, strachy i tym podobne w zamiarze wzięcia udziału w dzikich biesiadach symbolizujących urzeczywistnienie wiosennego zrównania dnia z nocą.


HALLOWEEN - DZIEŃ ZMARŁYCH

        
        Halloween, Wigilia Wszystkich Świętych, lub Dzień Zmarłych przypada na 31 października lub 1 listopada. Początkowo to święto było związane z wielkimi uroczystościami ognia w Brytanii za czasów druidów, zaś w Szkocji świętowano je w okolicznościach, w których duchy zmarłych, demony, czarnoksieżnicy i czarownice stawały się niezwykle aktywne. \par Paradoksem jest, ze Wigilia Wszystkich Świętych była także nocą, w której młodzi ludzie czynili magiczne rytuały dla dokonania korzystnego wyboru małżeńskich partnerów. Młodzi we wsi flirtując weselili się wtórując zmysłowym ucztom, gdy starszyzna troskliwie chroniła swoje ogniska domowe przed duchami, czarownicami i demonami, które owej nocy posiadały wyjątkową moc. Przesilenie i zrównanie dnia z nocą były celebrowane także jako święta zwiastujące pierwszy dzień danej pory roku. Przesilenie dnia do nocy stosuje się w lecie, nocy do dnia - w zimie. Zrównanie odnosi się do jesieni i wiosny. Letnie przesilenie jest w czerwcu, zimowe w grudniu. Jesienne zrównanie ma miejsce we wrześniu, wiosenne zaś w marcu. Daty przesileń i zrównań z roku na rok zmieniają się o dzień lub dwa w zależności od cyklu księżycowego, lecz zwykle przypadała w 21. lub 22. dzień miesiąca.

KALENDARZ SABATÓW I ŚWIĄT

Imbolc - 2 luty
Sabat Beltane (Noc Walpurgii lub Rudemas ) - 30kwietnia/1 maj
Sabat Lammas (Lughnasadh) - 1 sierpnia
Sabat Samhain (Halloween) - 31 październik
 SABAT RÓWNONOCY WIOSENNEJ (Ostara lub Rytuał Eostry)
SABAT LETNIEGO PRZESILENIA (Noc Świętojańska lub Litha)
SABAT RÓWNONOCNY JESIENNEJ (Sabat Jesieni lub Alban Elfed)
SABAT ZIMOWEGO PRZESILENIA (Yule)

       Istnieje osiem religijnych świąt, tak zwanych Sabatów, obchodzonych przez większość wyznawców białej magii w ciągu całego roku. Są to: Równonoc Wiosenna i Jesienna, Letnie i Zimowe Przesilenie, Święto Matki Boskiej Gromnicznej, Beltane - starodawne celtyckie obchody 1 maja (inaczej Noc Walpurgii), Lammas - święto dożynek (znane też pod nazwą Lughansadh) oraz Samhain - wigilia Wszystkich Świętych (znane również jako Halloween) bodaj najważniejszy i najpopularniejszy Sabat w kalendarzu czarownic.

        Tych osiem Sabatów stanowi "szprychy" tak zwanego Koła Roku. Koło obraca się z kolejnym Sabatem. Jest ono w ciągłym ruchu, nie mając ani początku, ani końca. Ten wieczny cykl pozostaje w pełnej harmonii z Ziemią i magią czterech pór roku, które przez większość pogan uważane są za święte dary Matki Natury, za które jej dziękują. Tak więc, Koło symbolizuje słońce, które sprawuje władzę nad każdą porą roku. Również reprezentuje niekończący się cykl narodzin, śmierci i ponownych narodzin.

        Okres Sabatów jest szczególnym okresem, w którym niezależne czarownice, jak również zloty czarownic, świętują zmieniające się pory roku, składają hołd Bogini i Rogatemu Bogu oraz wykonują magiczne rytuały.

        Jednakże, uprawianie czarów nie jest i nie powinno być ograniczone wyłącznie do tych ośmiu okresowych świąt związanych z Kołem. Każdy dzień w roku jest odpowiedni do czynienia czarów, nawet jeśli będą się one sprowadzały tylko do zapalenia świecy i wypowiedzenia modlitwy ku czci Bogini albo sekretnego życzenia. Miejcie na uwadze, że im więcej pozytywnej magii wypełnia wasze życie, tym mniej spotkacie negatywnych zjawisk i tym bliżej będziecie Bogini i Jej małżonka, a wasza moc stanie się bardziej harmonijna.

 

CZTERY WIĘKSZE SABATY

ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ GROMNICZNEJ (znane również jako Imbolc, Oimelc lub Dzień Matki Boskiej) obchodzone jest 2 lutego. Do tradycyjnych rytualnych ziół należą: bazylia, benzoes, dzięgiel, glistnik, laur, mirra, wrzos oraz wszystkie żółte kwiaty. Do dekorowania ołtarzy tradycyjnie używana jest korona z trzynastu czerwonych świec, gałązka zielonej w zimie rośliny, miotła symbolizująca "wymiatanie starego", mała statuetka lub figurka przedstawiająca Potrójną Boginię w aspekcie Panny. Tradycyjne wonne kadzidła: bazylia, mirra i wisteria. Świętymi kamieniami są: ametyst, granat, onyks, turkus. Bóstwa Sabatu: Bogini w aspekcie Panny, Brygida (celtycka bogini ognia, mądrości, poezji i świętych źródeł; również bóstwo związane z proroctwem, wróżbiarstwem i sztuką uzdrawiania) i Aradia (córka Diany, "założycielka kultu czarownic na Ziemi"). Kolory świec: biały, czerwony, różowy, brązowy. Tradycyjnym pożywieniem podczas tego Sabatu są potrawy wyrażające rozwój, na przykład nasiona (dynia, sezam, słonecznik itd.), makowe ciasta i chleby, a także herbatki ziołowe.

SABAT BELTANE (znany również jako Dzień Majowy, Dzień Krzyża, Rudemas i Noc Walpurgii) obchodzony jest każdego roku ostatniego dnia kwietnia lub 1 maja. Tradycyjne rytualne zioła, to: bez, bluszcz, dzięgiel, dzwonki, głóg, jesion, marzanna wonna, migdał, nagietek, Boswellia, róże, korzeń satyrionu, srebrnik, stokrotka, tawuła, wiesiołek, oraz żółte pierwiosnki. Do dekoracji ołtarza tradycyjnie używane są: miniaturka słupa, dokoła którego odbywają się pierwszomajowe zabawy ludowe oraz świeca w kształcie fallusa, symbolizująca płodność, girlanda ze stokrotek, a także dziko rosnące wiosenne kwiaty. Tradycyjne wonne kadzidła: żywica olibanowa, bez i róża. Święte kamienie Sabatu: pomarańczowy karneol, różowy kwarc, szafir, szmaragd. Bóstwa Sabatu: Flora (rzymska bogini kwiatów), boginie księżyca Diana i Artemida, Pan (grecki rogaty bóg-kozioł lasów, łąk, pasterzy i urodzaju), Faun (rzymski odpowiednik Pana) oraz wszelkie inne bóstwa odpowiedzialne za płodność i urodzaj. Kolory świec: ciemnozielony oraz wszystkie kolory tęczy. Do tradycyjnych potraw w czasie tego Sabatu należy wszystkie czerwone owoce (..takie jak truskawki i wiśnie), zielone ziołowe sałatki, czerwony lub różowy poncz winny, a także duże okrągłe ciasta wypiekane z mąki owsianej lub jęczmiennej, znane jako "placki beltańskie".

SABAT LAMMAS (inaczej Lughnasadh, Wilia Sierpnia lub Pierwszy Festiwal Żniw) obchodzony jest każdego roku 1 sierpnia. Tradycyjne rytualne rośliny i zioła, to: kwiaty akacji, aloes, cyklamen, liście dębu, kozieradka, malwa, mirt, Boswellia, pszenica, słonecznik, wrzos i źdźbła zboża. Do dekoracji ołtarza tradycyjnie służą: zbożowe laleczki (małe figurki wykonane ze splecionej słomy) lub kukiełki z kaczanów kukurydzy, symbolizujące Boginię-Matkę Żniw. Tradycyjne wonne kadzidła: aloes, róża i drewno sandałowe. Święte kamienie Sabatu: awenturyn, cytryn, perydotyt, sardonyks. Bóstwa Sabatu: Lugh (celtyckie bóstwo słońca czczone przez starożytnych druidów), John Barleycorn (uosobienie piwa słodowego; od niego pochodzi nazwa whisky), Demeter, Ceres, Matka Kukurydzy oraz inne boginie opiekujące się rolnictwem. Kolory świec: złocistożółty, pomarańczowy, zielony, jasnobrązowy. Do tradycyjnych potraw w okresie tego sabatu należą chleby domowego wypieku (z pszenicy, owsa, a zwłaszcza z mąki kukurydzianej), placki jęczmienne, orzechy, dzikie jagody, jabłka, ryż, pieczeń z jagnięcia, placki jagodowe, wino z czarnego bzu, piwo angielskie, jak również herbata z tawuły.

SABAT SAMHAIN (inaczej Halloween, Dzień Wszystkich Świętych, Wigilia Wszystkich Zmarłych, Wigilia Wszystkich Świętych, Festiwal Zmarłych oraz Trzeci Festiwal Żniw) obchodzony jest co roku 31 października. Tradycyjne rytualne rośliny i zioła: liście dębu, dymnica, dyptam, dziewanna, jabłka, wilcza jagoda, janowiec, len, mandragora, paprocie, słoma, szałwia, wrzos i żołędzie. Do tradycyjnej dekoracji ołtarza służą wydrążone dynie imitujące głowę ludzką z zapaloną wewnątrz świeczką, jabłka, świece w kształcie czarownicy (.jak również duchów, czarnych kotów, czaszek itp. ), fotografie bliskich zmarłych, narzędzia wróżbiarskie, małe statuetki lub figurki przedstawiające Potrójną Boginię w aspekcie Staruchy. Tradycyjne wonne kadzidła: jabłka, heliotrop, mięta, gałka muszkatołowa i szałwia. Święte kamienie Sabatu: wszystkie czarne kamienie, w szczególności agat, obsydian i onyks. Bóstwa Sabatu: Bogini w mrocznym aspekcie Staruchy, Hekate (starożytna grecka bogini płodności i księżycowej magii, również opiekunka wszystkich czarownic), Morrigan (celtycka bogini śmierci), Cernunnos (celtycki bóg płodności), a także Ozyrys (starożytne egipskie bóstwo, którego coroczna śmierć i ponowne narodziny utożsamiane były z samoodradzającą się żywotnością i urodzajnością przyrody). Koloryˇ świec: czarny i pomarańczowy. Do tradycyjnych potraw podczas tego Sabatu należą: jabłka, placek z dyni, orzechy laskowe, Placki dla Zmarłych, kukurydza, bułki i chleb z żurawiną, piwo, jabłecznik (napój) oraz ziołowe herbatki (szczególnie z bylicy pospolitej).

 

CZTERY MNIEJSZE SABATY

SABAT RÓWNONOCY WIOSENNEJ (również znany jako Festiwal Drzew, Alban Eilir, Ostara lub Rytuał Eostry) obchodzony jest co roku pierwszego dnia wiosny. Tradycyjne rytualne rośliny, to: dereń, fiołki, glistnik, irys, jaśmin, kapryfolium, krokus, lilia, róża, srebrnik, truskawka, wrotycz pospolity, żołędzie i żonkile. Ołtarze tradycyjnie dekorowane są gotowanymi na twardo jajami, kraszonymi lub malowanymi w magiczne symbole, oznaczające płodność. Poza tym na ołtarzach umieszczane są amulety z króliczej łapy, miska zielonych i żółtych "fasolek" - cukierków z galaretką w środku. Do przygotowania wonnego kadzidła używane są: fiołek afrykański, jaśmin, róża, szałwia i truskawka. Święte kamienie Sabatu: ametyst, akwamaryn, krwawnik, czerwony jaspis. Bóstwa Sabatu: Eostre (saksońska bogini płodności), Ostara (germańska bogini płodności), Zielona Bogini oraz Pan Zielonych Lasów. Kolory świec: zielony, żółty, złoty oraz wszystkie pastelowe odcienie. Do tradycyjnych potraw należą jaja na twardo, miodowe placki, pierwsze wiosenne owoce, wafle z ciasta naleśnikowego jadane na gorąco i poncz mleczny.

SABAT LETNIEGO PRZESILENIA (inaczej Dzień św. Jana, Noc Świętojańska, Alban Hefin lub Litha) obchodzony jest każdego roku pierwszego dnia lata. Do tradycyjnych roślin i ziół należą: bez czarny, bylica pospolita, konopie, koper, lawenda, ostróżka polna, męskie osobniki paproci, róża, rumianek, sosna, srebrnik, tymianek polny, werbena pospolita, wisteria i ziele św. Jana. Tradycyjnie ołtarze dekorowane są letnimi kwiatami, miłosnymi amuletami, muszelkami, aromatycznym potpourri, letnimi owocami. Tradycyjne wonne kadzidła: cytryna, mirra, róża, sosna, wisteria i żywica olibanowa. Święte kamienie Sabatu: wszystkie zielone kamienie, w szczególności szmaragd i jadeit. Bóstwa Sabatu: Afrodyta, Astarte, Freyja, Hathor, Isztar, Wenus oraz wszystkie pozostałe boginie czuwające nad miłością, namiętnością i urodą. Kolory świec: niebieski, zielony, żółty. Do tradycyjnych potraw spożywanych w tym okresie należą surowe warzywa, owoce lata, pumpernikiel, piwo i miód pitny.

SABAT RÓWNONOCNY JESIENNEJ (inaczej Sabat Jesieni, Alban Elfed lub Drugi Festiwal Żniw) obchodzony jest co roku pierwszego dnia jesieni. Tradycyjne rytualne rośliny i zioła: astry, benzoes, chryzantemy, liście dębu, kapryfolium, kokoryczka, rośliny zawierające mlecz (mlecz zwyczajny, gorycz błotny, mleczaj, wilczomlecz itp.), mirra, nagietek, osty, paprocie, passiflora, róża, sosna, szałwia i żołędzie. Do tradycyjnych ozdób ołtarza należą żołędzie, sosnowe szyszki, jesienne liście, granat (symbolizujący boginię Persefonę strąconą do Podziemnego świata), mała statuetka lub figurka przedstawiająca Potrójną Boginię w aspekcie Matki. Tradycyjne wonne kadzidła: benzoes, mirra i szałwia. Święte kamienie Sabatu: karneol, lazuryt, szafir, żółty agat. Bóstwa Sabatu: Bogini w aspekcie Matki, Persefona (Królowa Podziemnego świata) i Thor (Pan Piorunów w staronordyckiej mitologii). Kolory świec: pomarańczowy, ciemnoczerwony, żółty, indygo, brązowy. Do tradycyjnych potraw spożywanych w czasie tego święta należą produkty z kukurydzy i pszenicy, chleb, orzechy, warzywa, jabłka, warzywa o jadalnych podziemnych bulwach i korzeniach (marchew, cebula, ziemniaki itp.), jabłecznik (napój) oraz owoce granatu.

SABAT ZIMOWEGO PRZESILENIA (znany również jako Yule - święto Bożego Narodzenia, Rytuał Zimy, Pełnia Zimy lub Alban Arthan) obchodzony jest każdego roku pierwszego dnia zimy. Do tradycyjnych roślin i ziół należą: laur, jagoda wawrzynu, święty oset, cedr, rumianek, rośliny zimozielone, Boswellia, ostrokrzew, jałowiec, jemioła, mech, dąb, sosnowe szyszki, rozmaryn i szałwia. Ołtarze tradycyjnie dekorowane są: gałązkami jemioły, ostrokrzewu, małymi choinkami, girlandą kolorowych lampek, kartkami bożonarodzeniowymi, świecą w kształcie Kriss Kringle (Święta Yule), prezentami owiniętymi w kolorowy świąteczny papier, także ręcznie robionymi wianuszkami. Tradycyjne wonne kadzidła: jagoda wawrzynu, cedr, sosna i rozmaryn. Święte kamienie Sabatu: kocie oko i rubin. Bóstwa Sabatu: Lucina (rzymska bogini księżycowego misterium), Frey (skandynawski bóg płodności, bóstwo utożsamiane z pokojem i dobrobytem), Attis (frygijski bóg urodzaju), Dionizos (grecki bóg wina), Woden (naczelny bóg Teutonów) oraz, oczywiście, wesoły stary Kriss Kringle (pogański bóg święta Y ule, utożsamiany z duchem okresu świąt Bożego Narodzenia). Kolory świec: czerwony, zielony, biały, żółty, srebrny. Do tradycyjnych potraw w tym okresie należą: pieczony indyk, orzechy, ciasta z owocami, zawijańce z kminkiem, napój z grzanego piwa z ubitym jajkiem, także grzane korzenne wino.